Ritkán beszélünk róla, mégis nagyon fontos téma a munkahelyi etikett.
Mit is jelent ez a mindennapokban?
A munkahelyi etikett szabályozza a munkahelyünkön elvárt viselkedési normákat, mint pl. a kommunikáció, a megjelenés, a testbeszéd, munkavégzéssel kapcsolatos elvárások és természetesen az is hogyan viselkedünk kollégáinkkal, üzleti partnereinkkel.
Nincs általános írott szabály, ám ha professzionális és civilizált munkahelyi környezetet szeretnénk teremteni, akkor elengedhetetlen, hogy a munkatársak elfogadják és betartsák a munkahelyi etikettet.
A lefektetett, akár íratlan, szóban ismertetett elvárások meghatározzák, hogy az adott cég milyen elveket képvisel, a kollégák hogyan élik a mindennapjaikat a munkahelyükön, milyen elvárható magatartásra számíthatunk egymástól.
Az etikett ismerete támogatja a közös értékrend kialakítását és segíthet az újonnan érkező kollégák számára is a meglévő közösség normáiba történő beilleszkedésben.
Azonban az etikett nem csak a munkatársak, hanem partnereink számára is fontossággal bír, hiszen ezáltal kapnak képet cégünk értékrendjéről.
Partnereink esetében sem írásos etikettről beszélünk, számukra leginkább a feléjük tanúsított viselkedésünkből, kommunikációnkból, annak stílusából, az odafigyelésből és a jó együttműködés kialakításának alapvető mozzanataiból kaphatnak képet rólunk.
Nézzük ezt meg a gyakorlatban is!
Néhány íratlan szabály (a teljesség igénye nélkül), a MENTON JOBS mindennapjaiból:
- A munkatársak közvetlenül, mégis tisztelettel fordulnak egymás-, a vezetőik valamint megbízóik felé.
- Tiszteletben tartjuk egymás véleményét, vallási vagy politikai nézeteit! Nem szükséges és nem is tudunk mindig mindenben egyetérteni, mégis fontos, hogy véleményünket, álláspontunkat úgy mondjuk el, hogy ezzel a kollégánk személyét, nézeteit nem sértjük és még inkább nem kritizáljuk!
- Értő figyelem és csapatmunka! Nem vágunk egymás szavába, végighallgatjuk kollégánkat és az álláspontját, bizonytalanság esetén kikérjük munkatársunk vagy vezetőnk véleményét.
- Észrevételeinket építő jelleggel fogalmazzuk meg.
- Figyelmesség. Hangos-zavaró telefonnal vagy beszéddel, zajos tevékenységgel, igyekszünk nem megzavarni a velünk egy légtérben dolgozó munkatársunkat.
- A szavahihetőség nagyon fontos számunkra, csak olyat ígérünk, amit meg is tudunk valósítani mind egymás, mind a partnereink irányába.
- Korrektség: nem ülünk fel a munkahelyi pletykáknak és nem beszélünk ki másokat a hátuk mögött! Amennyiben bármilyen kétség vagy kérdés merül fel bennünk, azt érdemes mielőbb az érintett kollégával négyszemközt, megfelelő helyen és megfelelő időben tisztáznunk.
- Vállaljuk a felelősséget a viselkedésünkért, tetteinkért és hibáinkért.
- A mindennapokban nincs kőbe vésett „dress code”, mindenki olyan ruhát viselhet, amiben kényelmesen érzi magát, de természetesen figyelünk, hogy a hivatalos rendezvényekre, találkozókra mindig az alkalomnak megfelelően öltözzünk fel.
- Segítséget merünk kérni és nálunk, aki kér, az minden esetben kap is!
- Megbecsülés, elismerés. Mindenki számára fontos és motiváló egy munkahelyen, hogy elismerjék a munkáját, így a kapott segítséget, kollégáink hozzáadott értékeit fontos kifejeznünk akár szóban, akár írásban.
- Munkatársaink számára természetes az új kollégák betanulásának támogatása, a jó és rossz tapasztalatok megosztása.
- Tiszteletben tartjuk egymás magánéletét és a szabadságot, nem zavarjuk a kollégákat a pihenés alatt.
- Növekvő, országos szervezetként cégünknél előfordulnak más nációból származó kollégák, így számunkra fontos a kulturális különbségek megismerése, a beilleszkedés segítése.
- Napi munkánk és működésünk során szem előtt tartjuk partnereink igényeit, keressük a rugalmas megoldást az ő folyamatos és hatékony működésük érdekében.
Célunk, hogy munkánk hozzájáruljon partnereink kiegyensúlyozott működéséhez!
A Ti szervezeti kultúrátokban milyen belső policy erősíti értékeiteket?